«نقد درون گفتمانی» کمتر تحمل می‌شود

هنوز چند روز از دستور رئیس جمهور مبنی بر گذشت دولت از شکایت‌های‌ش از رسانه‌ها، سایت الف با شکایت معاونت حقوقی رئیس جمهور فیلتر شد!

احمد توکلی در گفت‌وگو با فارس، گفته‌است که فیلتر شدن «الف» مرا از مبارزه در راه عدالت و آزادی مأیوس نمی کند. همچنین وی به دادستان تهران هشدار داد که پا را از گلیم قانونی فراتر نگذارد و از این کار غیرقانونی دست بردارد و این کار زشت را جبران کند.

در روزهای اخیر سایت «الف» به مدیر مسئولی دکتر احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس به بررسی مدعای وزیر تازه‌ی کشور در مورد مدرک تحصیلی‌اش پرداخت. اما معلوم شد که کسی نباید حقیقت‌یابی کند و اصولاً مگر کاغذپاره‌ها نیاز به بررسی صحت دارد؟

تعامل دولت و رسانه‌ها یکی از مشکلاتی بوده است که از ابتدای تشکیل دولت نهم مورد انتقاد بوده است. اما ادعای جدید رئیس جمهور مبنی بر گذشت و بخشش‌شان از رسانه‌ها، می‌توانست فصل تازه‌ای را در رابطه‌ی دولت و رسانه‌ها ایجاد کند که توهمی بیش نبود.

احمدی‌نژاد بارها نشان داده است که اعتمادی به رسانه‌ها ندارد. از اولین این برخوردها در انتخابات ریاست جمهوری بروز کرد که وی حاضر نشد با روزنامه‌ی شرق گفت‌وگو کند. بعد از آن نیز موج لغو امتیازهایی که در هیات نظارت بر مطبوعات رخ داد، در طول تاریخ مطبوعاتی ایران بی‌سابقه بود. به طوری که تنها در سال هشتاد و شش، تعداد نشریات لغو امتیاز شده، بیست و سه مورد بوده است.

اما در این میان نوع مواجهه‌ی دوگانه‌ی دولت با رسانه‌های اصول‌گرا و اصلاح‌طلب جالب‌توجه است. نوشته‌های تند و آتشین حتی اگر به شدت توهین‌آمیز و موهن باشند، خللی در روزنامه‌های اصلاح‌طلب ایجاد نمی‌کند. اما کمترین انتقادی که از پایگاه اصول‌گرایی و نقد درون‌گفتمانی رخ دهد، پاسخ‌های کوبنده و دندان‌شکنی را در پی خواهد داشت.

تقابل جدی دولت با منتقدان اصولگرا که با در سال جاری با لغو امتیاز روزنامه‌ی تهران امروز و توقیف همشهری عصر از نمونه‌های این شیوه‌های برخورد با رسانه‌های اصول‌گرا آغاز شده است، اکنون با دستور فیلترینگ سایت الف وارد مرحله‌ی تازه‌ای می‌شود.

شاید این نوع برخورد از آن‌جایی ناشی می‌شود که دولت مهم‌ترین گفتمان رقیب خود را برای کسب رأی در انتخابات بعد در میان اصول‌گرایان جست‌وجو می کند، نه اصلاح‌طلبان!

 

مرتبط:

دو سال پیش درباره‌ی سوم تیر و تعامل با دولت نوشته‌ام: نقد انقلابی

/ 4 نظر / 10 بازدید
امیر

سلام وبلاگ جالبی داری موفق باشی به من سر بزن

وقت سحر

هر که شد محرم دل در حرم یار بماند وانکه این کار ندانست در انکار بماند اگر ازپرده برون شددل من عیب مکن شکر ایزد که نه در پرده پندار بماند از صدای سخن عشق ند یدم خوشتر یادگاری که در این گنبد دوار بماند حافظ [گل]

ص-ف

[گل]

تاملات

برادر عزیز مطالب صحیح زیاد نوشته ای ولی عجله و جو گیری هم دارد مصاحبه نکردن با شرق خیلی کار خوبی بود شما به این همه مصاحبه مطبوعاتی رئیس جمهور و تعامل خود رئیس جمهور با رسانه ها توجه نمی کنی بعد عدد هشتاد را بزرگ می کنی چندتاش را دولت بسته چند تاش رو قوه بعد هم چرندیات روزنامه تهران امروز را خداییش هیچ روزنامه اصلاح طلبی این جوری جمع نکرده بود نقد انقلابی نباید از دایره انصاف خارج شود