چهارشنبه سوری خيانت و جنايت عليه ايرانيت

حتما اطلاع داريد. فردا شب چهارشنبه سوری است. اين شب معمولا در قاموس ما ايرانيان معانی خاصی را به ذهن متبادر می کند که احتمالا با هم متضاد نيز هستند.

گروهی آن را کاری فرهنگی و ملی تلقی کرده و گروهی ديگر نيز آن را به عنوان کاری غير شرعی و غير اخلاقی می دانند.

بيائيد با خود رو راست باشيم. آيا مليت و فرهنگ ملی ما کارهای ما را در اين شب می پسندد؟ آيا ايرانيت ما به چهارشنبه سوری است؟ ايرانيت ما به چيست؟ آيا ترقه و فشفشه جايی در فرهنگ ما دارد؟

بعد از کمی تحقيقات فهميدم که  چهارشنبه سوری کاری بوده است که اجداد ما انجام می داده اند. ولی چرا؟ عرض ميکنم.

در قديم چون حصير ها و احتمالا برخی ديگر از وسائل زندگی در اثر کثرت استفاده کثيف می شدند و امکان شستشو نيز فراهم نبوده است، در پايان سال آنها را آتش می زدند.[توجه داشته باشيد اين فقط يکی از نظرات در اين باره است] که البته اين نشانه فرهنگ ايرانی و توجه او به بهداشت و نظافت است.

ولی در حال حاضر افرادی می خواهند اين کار فقط به کارهای شکلی محدود بماند و کسی نداند که ايرانی کيست و فرهنگ او چيست.

کمی راحت تر صحبت کنيم. ارزشی فرهنگ ايرانی به چيست؟ به خون ايرانی؟ به خاک ايران؟ به نژاد آريايی؟ کمی که فکر کنيم می فهميم که ايرانی بودن به اين چيزها نيست. خون صد در صد ايرانی وجود دارد؟! فکر نمی کنم. نژاد ما با نژاد اعراب، مغول ها و ترک ها و ... مخلوط شده است. خاک هم ملاک نيست. چون خاک ايران در گذشته شامل مناطق زيادی بوده که در حال حاضر نيست. مثلا نيمی از عراق جز ايران بوده است. ديوان مدائن فاصله زيادی با بغداد ندارد، و روزی پايتخت ايران بوده است.

پس ارزش ايرانی به چيست؟ مگر نه اين است که ارزش ما به ارزش های ماست؟ مگر نه اينکه ارزش ايرانيت به مفاخری است که از ايران سر برآورده اند؟ فردوسی ها، حافظ ها، سعدی ها، بوعلی سينا ها، ملاصدراها، پروفسور حسابی ها، شهدای اين مرز و بوم و تمام کسانی که باعث شده اند نام ايران اسلامی بر زبان جهانيان باشد.

رسانه های غربی هم از اين می ترسند که ايرانی به ايرانی بودن خود پی ببرد و بخواهد ايرانی و با فرهنگ ايرانی بماند. دوست دارند ايرانی با لباسی باشد که ملوث به کلمات بعضا ناشايست انگليسی باشد. فرهنگش را فراموش کند و بخواهد سر تا پا غربی شود. مگر رسانه های غربی چه زمانی دلشان برای ما سوخته که حالا بار دومش باشد؟ کی آنها گفته اند که مثلا بيائبد مثل سعدی شويد؟ مثل مولانا و ... کمی بيشتر فکر کنيم و بيائيد عاقلانه تر به اين رسوم نگاه کنيم.

 

و بعد التحرير:

بخوانيد سايت بی بی سی  (ويژه نامه نوروز)

/ 16 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
alireza

امروز آرش آزاد شد و فردا ايرانمان. بنگريد که چگونه سردمدارانتان به وحشت و عجز افتاده اند. پس باش و ببين تا که چه طوفان کنيم

Hajji

Salam, Saleh no bar shoma mubarak. In Alireza che ghadr harf mizaneh, baba vasigheh, ki gofteh kamel azad shodeh. Yek nasimi inja miad vali toofan, HA HA HA

جعفر

سلام.بابت لینک ممنون.البته اسم وبلاگ من؛ ایران دانش؛ هست نه ؛دانش پرور؛.درباره ی این مطلبتون باید بگم که من درست نفهمیدم شما چه نتیجه ای از این مطلب گرفتید ولی با تیتری که زدید صد در صد مخالفم.چهار شنبه سوری ،نوروز و... رسوم باستانی ما هست که بعد از پذیرش اسلام توسط ایرانی ها به زیبایی تمام با اعتقادات مذهبی ما ترکیب شده و دلیلی وجود نداره که ما اونها رو قبول نداشته باشیم. اینکه امروزه رسوم زیبای گذشته تبدیل به مراسم نارنجک پرانی و و ترقه اندازی و... شده اشکال از جای دیگه اس که باید در جای خودش بررسی بشه.

خودم

باسلام و تبريک سال نو: با اينکه شديدا مخالف سانسور هستم، اما مزخرفاتی را که کسی نوشته است به نظر من بايد حذف نمود. دليل من هم اينست که اکنون جامعه ما در بحران بسر ميبردو خشونت و پرخاشگری امری نيست که آن را در حاشيه جامعه دانست. اگر چنين بود عقيده براين داشتم که اين ناسزاها سانسور نشوند تا عقده های کمی که همواره درحاشيه جامعه وجود دارند کاهش يابند. اما با تاسف همانطورکه دربالا نوشتم اين خشونتها در متن جامعه هستند و با يد با جريان دادن انديشه و نشر اخلاق با آنها مقابله نمود. البته اين سانسوربايد با توضيح همراه باشد تا اثر مخرب آن بر سانسورکننده و سانسور شونده کاهش يابد. شاد و موفق باشيد.

علي شـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــايق

سلام// نمي دونم شايد به من بگين بي معرفت، نامرد، بچه بد يا هرچيزي كه فكر مي كنين ولي خداوكيلي مشكل داشتم و نتونستم بيام اميدوارم يه روز بتونم مثل قديم وقتم رو تنظيم كنم تا شرمنده بزرگواراني چون شما نباشم // البته چون اين پيام رو براي همه مي فرستم براي همين از برخي الفاظ خودداري كردم كه اميدوارم حمل بر سرد شدنم نباشه چون براي بعضي از دوستان و همراهان وبلاگ نويس برخي كلمات ناخوشاينده// در هر صورت سال نوي شما مبارك باشه و انشا الله زير سايه چهارده معصوم عليهم السلام پر بركت تر از سالهاي گذشتتون باشه // يا حق امام حسن مجتبي عليه السلام پشتيبانتون

عدالتخواه

سلام... سال نو شما هم مبارک.... متاسفم که چند روز نبودم. در پست بعدی توضيح می دهم. از بابت آنچه حذف شد نيز من اعتقاد دارم اگر کسی بخواهد با زبان منطقی وارد بحث و انتقاد شود از او استقبال می کنم. ولی اگر بنا بر فحاشی باشد نظر او حذف خواهد شد. و در مقابل اگر توضيحی هم ندهم حق دارم.... فکر کنم مطالب گفته شده بيانگر مطلبی منطقی بود و ودوست دارم با منطق وارد بحثی اينچنين بشوم... لطفا در مقابل نظر بنده شما دليل بياوريد... اينکه می گوييد با دودلی نوشته شده را هم قبول دارم. دليل آن هم اين است که با چنين پديده هايی نبايد برخورد مستقيم و چکشی کرد...

مرگ تو

سلام ...مسرور از ملاقاتتان...از وبلاگ بروز شده من ديدن فرمائيد...التماس دعای فرج

رستمي

با سلام خدمت تو انسان صالح روي زمين سال نوتون مبارك باشد اولا، ما هم با اين مراسمها مخالفيم، دمت گرم، ثاثيا التماس دعا...

حريم ياس

سلام .. متاسفانه بعضی افراد با کارهاشون با نام ایرانی و فرهنگ ایرانی ميخوان ايرانيها رو زير سوال ببرند .. خوشحالم که با وبلاگتون آشنا شدم .. به منم سر بزنيد .. سبز و بهاری باشيد .. يا علی ..

بهرام

ببينم دوست عزيز اين خودت بودي كه به اين نتايج درخشان رسيدي يا كسي هم كمكت كرده؟بخصوص وقتي كه دم از ايراني و ايرانيت ميزني و سر از ايران اسلامي در مياري و فراموش ميكني كه قدمت ايران از اسلام عزيزت بيشتره...نه عزيزم اون ترقه ها و فشفشه ها براي كوري چشم كساني است كه ميخوان هويت ايراني رو ازش بگيرن و تبديلش كنن به فرزندان امام زماني كه چاه نشينه و اجازه ميده نايبش هر جنايت و خونريزي و ناحقي كه خواست انجام بده