متن کامل پيام مقام معظم رهبری در سال ۱۳۸۳

بسم الله الرحمن الرحيم
يا مقلب القلوب و الابصار يا مدبرالليل و النهار يا محول الحول و الاحوال، حول حالناالي احسن الحال
عيد نوروز و فرا رسيدن سال نو را به يکايک آحاد ملت ايران و به خدمتگزاران راستين ملت و کشور بخصوص به خانواده هاى معظم شهدا و جانبازان تبريک عرض مي کنم و براى روح مطهر امام بزرگوار و ارواح طيبه ى شهداى عزيزمان از خداوند متعال طلب رحمت مي کنم و سلام و درود خالصانه و خاضعانه خود را به پيشگاه حضرت بقيه الله (ارواحنافداه) تقديم مي دارم.
با فرا رسيدن بهار فصل نويي در طبيعت آغاز مي شود و من به حول و قوه الهي و به همت دولت و ملت ، اميدوارم فصل نويي هم در زندگي ملت ايران آغاز شود.
ملت ما به برکت تجربه هاى بي نظير دوران نظام اسلامي ، به ملتي مجرب ، هوشيار، مقاوم و پرنشاط تبديل شده و اين ظرفيت و قابليت را يافته است که بتواند نمونه ى برجسته و آموزنده يي را در سايه ى اسلام در مقابل چشم جهانيان قرار دهد.
البته اين کار به حرکت مداوم و تلاش پيوسته و خستگي ناپذير از سوى مسوولان و کمک مردم نيازمند است ، کارى است تدريجي و قدم به قدم که انشاءالله در سايه ى استقامت و پشتکار به نتيجه خواهد رسيد.
ملت ما در عرصه هاى مختلف ، قابليت و ظرفيت خود را به اثبات رسانده است. الان نگاهي به سال پايان يافته سال۸۲ بکنيم و نگاهي هم بکنيم به سالي که اکنون آغاز مي شود، سال۸۳.
سال۸۲ مثل همه دوران زندگي انسان سالي بود مشتمل بر غم ها و شاديها ، تواناييها و کاستيها، مثل اين که همه ى زندگي انسان مشمول اين قاعده کلي است ، غم و شادى در زندگي انسان به هم آميخته است.
در لابلاى اين تجربه هاى گوناگون و فراز و نشيبها، انساني و ملتي موفق است که هدف خود را گم نکند و راه خود را با پشتکار و استقامت ادامه دهد.
همه بايد دست به دست هم دهيم و فراتر از نگاه هاى کوچک و تنگ نظرانه ، همت عالي خود را به اهداف والاى انقلاب اسلامي معطوف کنيم و به سمت آن حرکت کنيم.
ملت ما همچنان که در دوران دفاع مقدس قابليت نظامي خود را نشان داد، در سال گذشته و دوران هاى بعد از جنگ هم قابليت و ظرفيت و وزن اجتماعي و سياسي خود را اثبات کرد.
اگر چه سال۸۲ با تهاجم نظامي آمريکا و انگليس به همسايه ى غربي ما آغاز شد و چکمه پوشان شيطان هاى بزرگ در نزديکي مرزهاى ما مستقر شدند و اين مايه ى نگراني براى ملت ايران بود، اما در مقابل دشمن عنود و خبيثي مثل صدام که با ملت خود هم کمتر از ملت ما دشمني نداشت از صحنه اخراج شد، اگر چه در تابستان سال۸۲ دستگاه ها و سرويسهاى جاسوسي آمريکا و اسراييل تا آن جا که توانستند تلاش کردند تا زمينه ى آشوبهاى اجتماعي را در کشورمان فراهم کنند، اما با هوشيارى و اقتدار ملت ايران و دستگاه هاى خدمتگزار ملت ، توطئه ها نقش بر آب شد، اگر چه در پاييز سال۸۲ تبليغات سياسي پرحجم آمريکا عليه کشورمان به بهانه حمله ى سياسي به تلاشها و فعاليت هاى هسته اي کشور ما به اوج خود رسيد، اما در مقابل، ملت و مسوولان اولا به اهميت دستاورد علمي و فناورى خود در اين زمينه بيشتر از پيش واقف شدند، ثانيا راه پخته و صحيحي را در مقابل اين آشوبها اتخاذ کردند و پيش رفتند، اگر چه در زمستان سال۸۲ حادثه ى مصيبت بار زلزله ى بم دلهاى همه را غمگين کرد، اما حرکت عظيم ملت ايران در کمک به آسيب ديدگان و دست يارى بلندکردن به سوى برادران هم ميهن خود، همه ى مردم دنيا و کساني را که مطلع از اين ماجرا شدند،به اعجاب و تحسين وادار کرد، در پايان سال هم انتخابات پرشور مجلس شوراى اسلامي انجام شد که حضور مردم ، علي رغم همه تلاشي که دشمنان ملت ايران براى سرد و بلکه تعطيل کردن کانون انتخابات به خرج دادند، توانست همه ى اين توطئه ها را نقش بر آب کند، افتخار ديگرى بر افتخارات ملت ايران افزوده شد.
در طول سال هم خدمتگزاران کشور و مسوولان بخشهاى مختلف دولتي و ساير بخش هاى مسوول در کشور به انجام خدمات بزرگي موفق شدند که گزارش آنها را در سال آينده به مردم خواهند داد.
بنابر اين سال۸۲ مثل همه دوران زندگي بشر سالي بود با شاديها و غمها، با موفقيتها و نگرانيها، اما در نهايت وقتي نگاه مي کنيم ، مي بينيم که ملت ايران از اين تجربه هاى گوناگون سرافراز و سربلند بيرون آمده و يک گام پيش رفته است.
و اما سال۸۳ ، سال۸۳ در حقيقت ادامه ى همه فعاليتهاى اساسي از سوى مسوولان گوناگون براى کشور است. اگرچه سال۸۲ را به عنوان سال نهضت خدمتگزارى معرفي کرديم ، اما نهضت خدمتگزارى چيزى نيست که در طول يک سال به پايان برسد و وظيفه ى خدمتگزارى وظيفه يي نيست که پس از مدتي از دوش مسوولان برداشته شود، همچنان که نهضت توليد علم ، نهضت عدالت طلبي و نهضت مبارزه با فساد، کارهايي است که بايد با شدت و قوت ادامه پيدا کند.
خصوصيت سال۸۳ در اين است که دستگاه هاى مهم و اساسي کشور فصل جديدى را طي مي کنند و به دوره ى جديدى قدم مي گذارند.
سال۸۳ آخرين سال دولت خدمتگزار کنوني است ، همچنان که در اواسط سال مدت مسووليت پنج ساله ى اول رييس قوه ى قضاييه به پايان مي رسد و در اوايل همين سال هم مجلس ششم شوراى اسلامي دوران مسووليت خودش را به پايان ۸۳ مي برد، همان طور که برخي از دستگاه هاى مهم و تاثيرگذار کشور دوره هايي را طي مي کنند و به پايان دوره ى مسووليت هاى خودشان مي رسند و دوره هاى جديدى آغاز خواهد شد.
آنچه که در اين سال مناسب و لازم است که انجام بگيرد، اين است که مسوولان بخشهاى مختلف به مردم گزارش بدهند که در دوران مسووليتي که در حال پايان يافتن است يا پايان يافته ، چه خدمت بزرگ و چه کار شايسته يي را براى مردم انجام داده اند.
دولت خدمتگزار، قوه ى قضاييه و مجلس شوراى اسلامي به مردم پاسخ دهند که آنچه را که به عنوان شعار کار خود بر زبان آورده اند و همچنين آنچه را که مطالبات عمده ى رهبرى در اين سالها بوده است ، چگونه تحقق بخشيده اند.
مسوولان دولتي و قوه ى قضاييه و مجلس شوراى اسلامي به مردم بگويند که براى خدمت به عموم ملت ايران ، براى توليد علم ، براى استقرار عدالت و رفع فقر و فساد و تبعيض در جامعه که اصلاح واقعي در جامعه اينهاست براى نهضت عدالت خواهي و براى نهضت مبارزه با فساد، چه اقدامات عمده يي را انجام داده اند.
در واقع سال۸۳ ، سال پاسخگويي سه قوه به ملت ايران است. مطمئنا در اين پاسخگويي ، حقايق شيرين و بسيارى براى مردم روشن خواهد شد و خدمات بزرگي که انجام گرفته است ، به مردم گفته خواهد شد.
در اين پاسخگويي ، مسوولان به کمبودها و نواقصي در کار خود پي خواهند برد که آنها را برطرف خواهند کرد و مردم هم با آشنايي بيشتر با عملکرد دستگاه ها، منتظر شروع دوره هاى جديد و کارهاى جديد و مسووليت هاى جديد خواهند بود. البته ملت و دولت و نيز مسوولان و آحاد مردم ، مي دانند که چه کرده اند و مي دانند که چه بايد بکنند و چه پيش روى آنهاست.
از خداوند متعال مسالت مي کنيم که مسوولان را موفق بدارد، همه ى ما را در راه تحقق آرمان هاى انقلاب اسلامي ، که رضاى الهي و شادى قلب ولي عصر (ارواحنا فداه) در آن است ، توفيق دهد، و ملت ايران را همواره خوشبخت و شاداب و پرنشاط باقي بدارد.

والسلام عليکم و رحمه الله و برکاته
/ 2 نظر / 7 بازدید
LION HEART

معاويه زمان ردای علی بر تن کرده غافل از آنکه اين ردا بر تن او و امثال او بسيار گشاده است...

عدالتخواه

آری چنين است برادر... ما هم همين را ميخواهيم بررسی کنيم که کدام مسئولان کشورمان راه علی را فراموش کرده اند. شما هم اگر ميدانيد به ما کمک کنيم