سال چهارم دولت در راه چهارم

شماره «سی به‌علاوه چهار» مجله فرهنگی تحلیلی «راه» منتشر شد. پرونده‌ی ویژه‌ی این شماره به «بررسی کارنامه‌ی سه ساله‌ی دولت نهم» اختصاص دارد که در آن گفتگوها و یادداشت‌هایی با عناوین زیر به چشم می‌خورد:

«دولت عوام یا تئوری های لوکس؟»، «سرمربی تیم بی ذخیره»، «از فرهنگ سیاسی تا نیروی اجتماعی»، «توجیه یا تخریب؟»، «دشواری‌های نقد دولت»، «دولت قضا» و ....

«راه» در این پرونده به سراغ کسانی رفته است که سه سال پیش نیز به مناسبت انتخاب احمدی نژاد به ریاست جمهوری با آنها گفتگو کرده بود.

در بخش هنر مجله، میزگرد مفصلی با حضور عماد افروغ، مسعود فراستی و سلیم غفوری درباره فیلم «ویرایش شده» اثر برایان دی پالما را می‌خوانیم.

همچنین گفتگو با یعقوب توکلی، کارگردان سریال «مدرس» به بهانه درگذشت زنده یاد خسرو شکیبایی از بخش‌های خواندنی این شماره است.

داوود امیریان نیز در گفتگویی مفصل و جذاب، تجربیات و خاطرات نویسندگی خود را شرح داده است.

«سر و سامان گرفتند و تماشاچی شدند»؛ «ایجاد جبهه‌ی فرهنگی مردمی»، «موبایل، شهردار، مسجد» و «از انجمن قلم خرمشهر تا انقلاب اسلامی ویرجینیا» تیترهای بخش «جبهه فرهنگی» این شماره هستند.

یادمان این شماره به «شهید دیالمه» اختصاص دارد که در آن گزیده‌ای از دیدگاه‌ها و زندگینامه‌ی شهید و چند مصاحبه با دوستان نزدیک او به چشم می‌خورد.

«بیزار از تحمیل اندیشه» نیز گزارشی از نوع مواجهه شهید بهشتی با مخالفان است که در بخش یادمان منتشر شده است.

طنز راه در این شماره در چهار بخش: «راه نا»، «مرجع الاراجیف»، «آگهی های طنز» و «صورت جلسات» ارائه شده است.

یادداشتی از علی محمد مودب به مناسبت درگذشت محمود درویش، چند شعر تازه از علیرضا قزوه، علیرضا سپاهی لایق، حبیب نظاری، محمدجواد شاهمرادی و رضا عزیزی در بخش «ختم ساغر» آمده است.

در بخش جهان، گفت‌وگو با یکی از فعالان اسلامی آرژانتین، گزارشی از جریان‌های فکری عربستان و گفت‌وگو با اسماعیل اکبر در نقد وضعیت فرهنگی افغانستان به چشم می‌خورد.

عنوان سرمقاله‌ی این شماره «راه» نیز «عمل و چرخه آگاهی؛ تأملی در نسبت میان معایب حکومت‌کنندگان و نواقص حکومت‌شوندگان» است.

یوسفعلی میرشکاک، نعمت الله سعیدی، امید مهدی نژاد، عبدالجواد موسوی، عطاء الله رفیعی، عبدالمجید اشکوری، حمید رسایی، حسین کچوئیان، سعید زیباکلام، میثم بهشتی‌نژاد، احسان بابایی، عطاء الله بیگدلی، حمیدرضا اسماعیلی، حمیدرضا غریب رضا، سیدمحمدرضا خردمندان و ... دیگر نویسندگان و صاحب‌نظران هستند که نام‌شان در این شماره به چشم می‌خورد.

/ 2 نظر / 10 بازدید
احسان

کاش خلاصه ایی از بعضی مطالب را برای کسانی که دسترسی به آن ندارند می گذاشتید. آیا امکان آن هست؟

دفتر ارتباط مردمی مهندس موسوی

پایگاه ارتباط مردمی میرحسین موسوی با هدف دریافت، انتقاد، پیشنهاد، پرسش‌ها و نظر موافقان و مخالفان راه‌اندازی شد. شما می‌توانید از این طریق و نیز با ارسال SMS به شماره 30008328 در کوتاه‌ترین زمان ممکن نظر خود را در این پایگاه نمایش دهید. همچنین تالارهای گفتگو، فضایی آزاد برای تبادل نظر است که دسترسی به آن بدون محدودیت برای مخالف و موافق فراهم شده است. دریافت فرم همکاری، اطلاع از اخبار، برنامه‌ها و بیانیه‌ها، مشاهده تصاویر و ویدئوهای میرحسین موسوی از بخش‌های دیگر این پایگاه است. با معرفی نشانی www.mirhoseyn.ir به همه ایرانیان و ایران‌ دوستان، رسالت خود را در مهم‌ترین حادثه سیاسی و اجتماعی سال ایفا نمایید.