مجموعه کتاب‌های حرکت‌های اسلامی معاصر

معرفی کتاب: مجموعه‌ی کتاب‌های حرکت اسلامی معاصر
به کوشش، ترجمه و تألیف: سید هادی خسروشاهی
انتشارات اطلاعات

1-    شهید نواب صفوی؛ فدائیان اسلام؛ تاریخ، عملکرد، اندیشه
2-    دکتر اسحاق موسی الحسینی؛ اخوان‌المسلمین؛ بزرگترین جنبش اسلامی معاصر
3-    حرکت اسلامی فلسطین
4-    شهید دکتر فتحی شقاقی؛ امام خمینی، تنها گزینه
5-    دکتر کلیم صدیقی؛ مسائل نهضت‌های اسلامی
6-    دکتر کلیم صدیقی؛ نهضت‌های اسلامی و انقلاب اسلامی ایران

این مجموعه کتاب‌ها در طول سال‌های دهه‌ی هفتاد و شصت شمسی گرد آمده است و به زیور طبع آراسته شاده است. هرچند این کتاب‌ها شاید از بعد تاریخی اندکی بیات شده باشند، اما همچنان به عنوان منابع خوبی برای آشنایی با نهضت‌های اسلامی معاصر در جهان اسلام مؤثر هستند.

در کتاب فدائیان اسلام، دو بخش عمده موجود است. بخش اول که تقریرات شهید نواب صفوی است، درباره‌ی تشکل و برنامه‌های فدائیان اسلام سخن گفته شده است. و در بخش دوم اسناد و نیز دیدگاه‌های شهید نواب صفوی در قالب کتاب جامعه و حکومت اسلامی بوده است، افزوده شده است.

در کتاب اخوان المسلمین، نویسنده در دو سرفصل، مطالب خود را منتشر کرده است: بخش نخست به امام حسن البنا، رهبر اخوان المسلمین پرداخته است و در بخش بعد، روابط و برخوردهای جمال عبدالناصر با اخوان المسلمین را به تصویر کشیده است.

کتاب سوم به تاریخ حرکت‌های اسلامی در فلسطین پرداخته است. البته مشکل اصلی این کتاب قدیمی بودن شدید آن است که تنها تا سال 1967 را مورد مداقه قرار داده است.

کتاب چهارم که از نقاط قوت این مجموعه است، سه مقاله از شهید بزرگوار، فتحی شقاقی –دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین- اختصاص داد؛ امام خمینی، تنها گزینه، شیعه و سنی، غوغای ساختگی و نیز مرکزیت مسئله‌ی فلسطین عناوین این مقالات را تشکیل می‌دهند.

کتاب پنچم اندیشه‌های دکتر کلیم صدیقی درباره‌ی مسائل جهان اسلام است. این نوشتارها منتخبی از نوشته‌های دکتر کلیم صدیقی با عنوان «Issues in the Islamic movement» می‌باشد که در لندن منتشر شده است. دربار‌ی فعالیت‌ها، اندیشه و عمل سیاسی مسلمین در دوران استعمار، نخستین گام نهضت جهانی اسلام، ناسیونالیسم، تحلیل شرایط کنونی و موضوع اسلام وغرب پس از مسئله‌ی بوسنی عناوین اصلی این کتاب هستند.

کتاب ششم این مجموعه نیز به قلم دکتر کلیم صدیقی است که درباره‌ی جایگاه انقلاب اسلامی ایران در میان نهضت‌های اسلامی معاصر و تحولات پس از انقلاب در این نهضت‌ها اشاره دارد که به تفصیل در جای خود معرفی کرده‌ام.

/ 4 نظر / 27 بازدید
بهرام محمد پور

وبلاگ خوبي داري . اميدوارم موفق باشي . اگه مايل به تبادل لينك باشي منو با نام برتامه نويسي دلفي لينك كن . خبر بده تا لينكت كنم

اکبری

سلام دوست گرامی! وبلاگ زیبایی دارید. من هم در زمینۀ کتاب کار می کنم. خواهشمندم از وبلاگ من دیدار کنید تا اگر خواستید با هم تبادل لینک داشته باشیم. نام وبلاگ من «عاقلان دانند» است. این کار باعث می شود که هنگام سرچ در گوگل هم وبلاگ من و هم وبلاگ شما زودتر و آسان تر پیدا شود. با سپاس شالچی shaalchy.Persianblog.com

iran2india

برای اطلاع از شرایط تحصیل و زندگی در هندوستان برای اخذ پذیرش در دوره های کوتاه مدت زبان و آمادگی تافل برای گرفتن کرسی از دانشگاههای معتبر و مورد تائید وزارت علوم برای اطلاعات بیشتر بر روی iran2india در بالا کلیک کنید ----------------------- www.iran2india.ir -----------------------

ذهن زیبا

وبلاگتون خیلی قشنگ بود لذت بردیم ، اگه میشه یه سری هم به سایت ذهن زیبا بزنید. http://bmind.ir