نقد غیرمنصفانه و توجیه نامعقول آفت رفتارهای مصلحانه است

عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی:
حفظ باطن انقلاب از ظاهر آن مشکل‌تر است

عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی با بیان این که حفظ باطن انقلاب از ظاهر آن مشکل‌تر است، اظهار کرد: وظیفه جنبش دانشجویی پی‌گیری تحقق مردم‌سالاری و اسلامی شدن تمام ارکان و اجزای نظام اسلامی است.

محمدصالح مفتاح در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در جمع دانشجویان دانشگاه علم و صنعت اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران، نظامی بی‌بدیل در تاریخ بشریت و از ثمرات شجره‌ طیبه‌ انقلاب اسلامی است؛ هرچند این شیوه حکومت، برگرفته از حکومت انبیاء الهی و امامان معصوم است، اما متناسب با دوران ما در قالب نوینی عرضه شده است که در آن علاوه بر محتوای اسلامی، شکلی روزآمد در نظر گرفته شده است.

این فعال دانشجویی ادامه داد: بر اساس این‌ که ما ترکیب نظام اسلامی را ترکیبی اضافی بدانیم و یا وصفی، می‌توان ظواهر و بواطن آن را تعریف کرد و شناخت. اگر این ترکیب را اضافی بدانیم، به معنی تعلق نظام به اسلام است و اگر وصفی بدانیم منظور آن خواهد بود که نظامی که اسلامی است؛ البته این اقرب به مقصود است.

وی خاطرنشان کرد: بر همین اساس، این نظام باید در تمام سطوح این وصف را داشته باشد و چه در شکل و چه در محتوا آن را دنبال کند. قانون اساسی این موضوع را به خوبی پی گرفته است و پیش‌بینی شورای نگهبان و مجلس خبرگان در کنار ولایت فقیه این جریان مشروعیت الهی را در کنار مردم‌سالاری در قالب پارلمان و ریاست‌جمهوری پیش‌بینی کرده است.

مفتاح با بیان این که حفظ باطن انقلاب از ظاهر آن مشکل‌تر است، گفت: در نظام اسلامی، زمینه‌ نفاق و ریا بیشتر است؛ چرا که دسترسی به باطن سخت‌تر است و تغییرات در آن به کندی صورت می‌پذیرد؛ از این رو نیازمند توجه بیشتر و تدقیق عمیق‌تری خواهیم بود.

وی ادامه داد: همان‌گونه که مقام معظم رهبری نیز بیان داشته‌اند، باطن نظام اسلامی عدالت، کرامت انسان، حفظ ارزش‌ها، سعى براى ایجاد برادرى و برابرى، اخلاق و ایستادگى در مقابل نفوذ دشمن است. باید این موارد با سنجه‌های دقیق هر روز مورد بررسی قرار گیرد و ببینیم تا چه اندازه از این آرمان‌ها دور یا به آن نزدیک شده‌ایم.

عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی خاطرنشان کرد: انقلاب و نظام اسلامی و دستیابی به آرمان‌های آن، نیاز به انسان‌های مذهبی دارد تا در برابر وسایس شیطانی عقب نروند و بتوانند برای بسط کلمه‌ الله در زمین بکوشند. اگر این امر میسر نشد، تمام تلاش‌هایی که برای حفظ اسلامیت نظام به کارگرفته می‌شود، بی‌ارزش خواهد شد. این امر در مقدمه و فصل اول قانون اساسی بارها تأکید شده است.

مفتاح ادامه داد: متأسفانه ما شاهد توجه به ظواهر نظام شده‌ایم و فراموش کرده‌ایم که باطن نظام را نیز باید مورد توجه قرار دهیم. اگر به نوع رفتارهای بسیاری از نهادهای متولی فرهنگ و سیاست بنگریم، این امر به شدت مشهود است و این‌که قالب‌ها بر محتواهای آن غالب شده‌اند. گاهی نیز تصور کرده‌ایم تزئین‌ کردن ما را از اصلاح بی‌نیاز می‌کند. در حالی که آن‌چه تزئین کرده‌ایم هیچ سودی به حال ما و نظام اسلامی نخواهد داشت و در مواقعی که بدان نیاز افتد، اطلاع از عدم کارایی این ارکان و اجزاء سودی نخواهد رساند.

وی ادامه داد: تعبیر دیگری که از ظاهر و باطن انقلاب اسلامی می‌توان ارائه کرد، همان چیزی است که در تفاوت ظرف و مظروف بیان می‌شود. به بیان شهید مطهری جمهوریت شکل نظام است و اسلامیت محتوای آن. بر همین اساس، جنبش دانشجویی وظیفه دارد هم تحقق مردم‌سالاری را پیگیری کند و هم اسلامی شدن تمام ارکان و اجزای نظام اسلامی را.

مفتاح در ادامه گفت: جنبش دانشجویی به دلیل عدم وابستگی به قدرت و آرمان‌خواهی و نیز روحیه‌ی جوان و پرشور خود بهتر از دیگر اقشار می‌تواند در جهت صیانت از نظام اسلامی در سطوح ظاهر و باطن تلاش کند. جنبش دانشجویی به دلیل مرجع بودن و پیشگام بودن در عرصه‌ی آرمان‌خواهی، همواره بیش از دیگر طبقات و اقشار بر اجرای این وظیفه‌ی خود تأکید داشته و آن را به انجام رسانده است. این نقش را احزاب و گروه‌های سیاسی و سیاست‌مداران و سیاست‌بازان به دلیل معطوف بودن رفتارهای‌شان به قدرت نمی‌توانند به درستی انجام دهند. آنها گاه به نقد بی‌انصافانه دست می‌زنند و گاه به توجیه نامعقول و این هردو آفت رفتارهای اصلاح‌گرایانه و اصول‌طلبانه است.

وی تعقل، تهذیب، تعمیق اندیشه، شجاعت، اخلاص، اخلاق، صبر و بسیاری صفات دیگر را لازمه‌ جنبش دانشجویی دانست و اظهار کرد: تشکل‌های دانشجویی باید با ایجاد بستر مناسب برای جاری شدن این ویژگی‌ها در سرتاسر تشکل‌شان تلاش کنند که این امر نیازمند برنامه‌ریزی و ارزیابی مداوم در جهت نیل به این اهداف و آرمان‌هاست. در این بین تشکل‌های دانشجویی باید افق‌های دید خود را گسترش و آرمان‌های واقعی اسلام را ملاک عمل قرار دهند. این‌که شاهدیم برخی تشکل‌های دانشجویی بیش از آنکه معطوف به اصلاح جامعه تلاش کنند، به تخریب و تقابل با یکدیگر می‌پردازند، ناشی از کوتاه‌بینی و نداشتن آرمان و اعتقاد به راهی است که به نام آن وارد عرصه‌ی تشکل دانشجویی شده‌اند.

مفتاح در پایان تصریح کرد: تشکل‌های دانشجویی و فعالیت‌های آنها باید به بستری برای تقویت بنیه‌های اجتماعی و فهم اعضا بدل شود تا بتوانند نیروهای کارآمدی را برای مناصب و مشاغل مختلف تربیت کنند. البته باید مواظب بود که این امر باعث جهت‌گیری اهداف تشکل به سمت سکوی پرش شدن افراد نشود که همان آفت ریا و نفاق را در تشکل‌های دانشجویی گسترش خواهد داد.

 منبع: ایسنا

/ 7 نظر / 12 بازدید
قطره ای از دریا

کجايند مدعيان دموکراسي و عدالت ؟ کساني که براي حمايت از گربه هاي چلاق کنفرانس مي گيرند ؟ و براي مردم دنيا اشک خرچنگ مي ريزند ! غزه امروز ، انسانيتش لکه دار شده ! کجاست عدالت ؟ آزادي ؟ حقوق بشر ؟! براي همدردي با مردم غزه در تلاوت سراسري سوره حشر شرکت کنيد . باشد وعده خدا که در اين سوره آمده محقق گردد. ان شاءاله .

قطره ای از دریا

کجايند مدعيان دموکراسي و عدالت ؟ کساني که براي حمايت از گربه هاي چلاق کنفرانس مي گيرند ؟ و براي مردم دنيا اشک خرچنگ مي ريزند ! غزه امروز ، انسانيتش لکه دار شده ! کجاست عدالت ؟ آزادي ؟ حقوق بشر ؟! براي همدردي با مردم غزه در تلاوت سراسري سوره حشر شرکت کنيد . باشد وعده خدا که در اين سوره آمده محقق گردد. ان شاءاله .

سطل آبت را بریز

سطل آبت را بریز... یا امام موسی صدر 40 سال جلوتر است... یا جهان اسلام 40 سال عقب؟ Azgaza.blogfa.com سطل آب هایی از امام موسی صدر و اطلاعیه شماره 3 گروه احرار

نماینده

سلام حاجی مخلص بروبچ فعال جنبش مخصوصا آقای مفتاح هستیم دربست یا علی

س.م

سلام داداش خوش میگذره با سرماخوردگی ؟[نیشخند] تا تو باشی که دیگه 6 روز نری تحصن که بعدشم محمود بیاد بهتون بگه پاشین برین سر خونه زندگیتون !!!!![عینک]

سارا مومني

دهها هزار نفر برای خروج خري از يك مزرعه تظاهرات کردند!!! طنزی جالب از وقایع فلسطین و غزه www.saramomeni.blogfa.com