سال رسول اعظم

صلی الله عليک يا رسول الله

بلغ العلی بکماله کشف الدجی بجمالهحسنت جميع خصاله صلوا عليه و آله

۱. شنيدن پيام سال نو امسال از زبان امام خامنه‌ای برايم حس و حالی ديگر داشت. هرچه قبل از آن با خود فکر می‌کردم که نام و شعار امسال چه خواهد بود به نتيجه‌ای نمی‌رسيدم. گزينه‌ها در برابرم متعدد بود. اربعين حسينی يا پايان ضرب‌الاجل امريکا به ايران يا آن‌که دو شهادت امام رضا(ع) در يک سال و ... هرکدام می‌توانست يکی از دلايل نام‌گذاری قلمداد شود. اما چيزی که چندان به آن توجهی نکرده بودم همين موضوع پيامبر (صلی‌الله‌عليه و آله) بود. چه نام‌گذاری‌ای بهتر از اين.

سالی که نکوست از بهارش پيداست.

۲. اگر از عنوان سال آينده نيز بگذريم پيام مقام معظم رهبری تاکيد ديگری نيز داشت و آن دولت جديد بوده است. حداقل در دو بخش از سخنان رهبری حمايت از دولت به صورت کاملا جدی و مستقيم بيان شد. تعابير «دولت برخاسته‏ى از مردم و متعهد به خدمت‏رسانى» و «دولت مصمم و خدمتگزار در وسط ميدان» درباره‌ی دولت جديد بسيار مهم و درخور توجه است.

۳. هرچه بيشتر در پيام سال نو رهبری دقت می‌کنم نکات جديدی دربرابرم گشوده می‌شود. مثالی از اين سخنان عرض می‌کنم. ما مدت‌هاست که به تقليد از مسيحيان و برای آن‌که جلوی آن‌ها کم نياوريم پيامبرمان را پيامبر رحمت می‌ناميم. هرچند اين اصطلاحی است قرآنی اما مقدمه‌ی نگاهی اشتباه به دين گرديده است. اين نگاه با توجه صرف به رحمت پيامبر و دين اسلام برخی از ابعاد و احکام اسلام را ناديده می‌انگارد. در سخنان رهبری اوصاف متعددی برای پيامبر اعظم نقل شد. ببينيد چگونه بيان داشته‌اند: «امروز درس پيغمبر اسلام براى امتش و براى همه‏ى بشريت، درسِ عالم شدن، قوى شدن، درس اخلاق و كرامت، درس رحمت، درس جهاد و عزت، و درس مقاومت است.» استفاده از صفات متعدد باعث آن نشده است که اندکی از دقت کلام کاسته شود. علم و قدرت در کنار هم آمده است. و در کنار اخلاق و کرامت و رحمت نيز جهاد و عزت و مقاومت آمده است. با قرينه های کاملا دقيق.
در سخن‌رانی ديگرشان در روز عيد غدير نيز شروع بحث بسيار جالب بود. فرمودند: «مساله‌ی غدير مساله‌ای نيست که فقط مربوط به گروهی از مسلمانان باشد. مساله‌ی غدير مربوط به همه‌ی مسلمانان و انسان‌هاست.» می‌بينيد دقت بر مساله‌ی وحدت ميان مسلمين در اين سخن تا به چه پايه‌ای مورد توجه است!

چه بهتر که دوباره پيام را بخوانيم. با دقتی مضاعف و نگاهی تيزبين.

۴. در ادامه‌ی نکته‌ی قبلی بگذاريد اعترافی کنيم. ما به رهبری به عنوان يک دانش‌مند و عالم نگاه نمی‌کنيم. در نگاه ما جای‌گاه ايشان تا حد يک شخصيت سياسی (که صرفا به دنبال مسائل سياسی است) تنزل يافته است. در حالی که ايشان در حال حاضر از مهمترين دانش‌مندان علوم دينی و اسلامی در سراسر جهان‌اند. آن‌هم با نگاهی به‌روز و اصولی. اگر ما اين ديدمان را نسبت به ايشان تغيير دهيم بسيار زيباتر از وجود ايشان بهره خواهيم برد.

۵. نفس آدمی حال می‌ايد وقتی که نام وبلاگش را به نام محبوب‌ترين‌های پرشين‌بلاگ در صفحه‌ی اول می‌گذارند. خدا کند در صحنه‌ی زندگی واقعی نيز نام ما جزء محبوب‌ترين‌ها باشد.

قرار است صبح برای نماز به شاه‌چراغ برويم.
زين‌رو بيش از اين مجال ادامه‌ی مطلب نيست.

/ 25 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ashena

سلام. بی انصاف چطوری دلت می آد به آقای خامنه ای بگويی امام خامنه ای ؟

daanaa

(بنام خدا ) با تشكر از مطالب خوبتان ، خواستم از شما تقاضا كنم به اين وب برويد و به آن هرزه نويس اعتراض كنيد. به سايت ما هم سر بزنيد ، خوشحال مي شويم . با احترام – دانا Aziranbgoo.persianblog.ir

عاشورائيان

بسم الله؛// سال پیامبر اعظم گرامیباد ... در تمامی سخنان حضرت آقا نکات ریز و ظریفی وجود دارد که با تعمق در آن به دنیای دیگری وارد میشویم ... خصوصا در صحبت های ایشان در جمع بسیجیان روز ششم فروردین// یاحق

افسر وظیفه

سلام من افسر وظيفه ای هستم در خيابانهای تهران با خاطراتی از اين خيابانها. باز هم مزاحم میشوم

mahdi& hamrahi

سلام، رد می شدم گفتم يه سلامی بدم. عیدتون مبارک عزیز، ممنون از این متن زیبا. و از اینکه از مظلومترین رهبر جهان می گویید. و پاریس و امروز، تهران و دیروز به روز شد. به امید حق

طلبه نت

سلام وروب......بالاخره در طرحی چند ساله لینکوندمتون....تازه اونم نه بات قالی که میخواستم.قالب کهنه ..خریداریم..دلم میخواد بیام مدرستون ببینمت .مشتی تحویل بگیر

طلبه نت

سلام ور وب ......در طرحی چند سالهلینکوندمتون....بکوری چشم البر قدرتها...راستی دوست دارم بیام مدرستون بیبینمت .تحویل بگیریها......

حریم یاس

سلام .. رحلت پیامبر بزرگ اسلام و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا را خدمت شما و شیعیان تسلیت میگم .. سال خوبی داشته باشيد .. ياعلی .

وحید

سلام. بابا دمت گرم اینقدر .................. به آقای خامنه ای بیشتر بگو مثلا حضرت امام خامنه ای ؟

Your Friend

اگر يادداشت را تاييد نکنی که مطمپنا نميکنی همانند کليه رسانه های يک طرفه نظام٬ فقط میخواهم خودت بدانی که از آن آدمهای کوری هستی که در ارهی احمقانه دنباله رو ظالمان هستی.