پاسخ به: شیعه‌نیوز و ترویج اسلام آمریکایی

نوشتار زیر را دوست عزیزم جناب اقای رضا مهدوی (که پیش از این وبلاگ حجره را می‌نوشته‌اند) در پاسخ به مطلب پیشین ارسال کرده‌اند و امر فرمودند تا در این وبلاگ درج شود. امرشان مطاع است و این مطلب را در اینجا انتشار می‌دهم و امید دارم تا باب مفاهمه میان‌مان باز بماند تا این بحث روشن‌تر شود.

* * * * *

8yuo0j.jpg

با توجه به ارتباط دو سویه ای که با برادرانم آقایان مسعود بحرینی (مدیر سایت شیعه نیوز) و محمد صالح مفتاح (بلاگر پاسخگویی) دارم و همچنین شکل گیری موج انتقادات علیه پایگاه خبری شیعه نیوز؛ ورود به مسئله "رویکردها و آسیب شناسی از درون" این سایت مذهبی را خالی از فایده ندیدم. برای همین مسئله چند نکته را به صورت فهرست وار ذکر می کنم. ان شاء الله که این نوشته فتح بابی شود برای تضارب آراء دوستان.

- آقای مفتاح عزیز در بند یکم نوشتار وبلاگ خود نسبت به درج خبری از آیت الله العظمی وحید خراسانی در سایت شعه نیوز انتقاد کرده اند و خبر دادن از بیانات این مرجع بزرگوار در مورد نحوه عزاداری برای سالار شهیدان را "مخالفت علنی با مقام معظم رهبری" خوانده اند. اما چند نکته در مورد این موضع گیری که اتفاقا شاید موضع گیری خاص ایشان نیز نبوده و احتمالا گروهی از دوستان مذهبی ما نیز همین نظر را داشه باشند.

الف: آیا یک پایگاه خبری که فعالیت خبری خود را محدود به حوزه خاص اخبار "شیعه" و "شیعیان" کرده است؛ اگر بدون هیچگونه شاخ و برگ دادن؛ صرفا بیانات یکی از مراجع مسلم شیعیان را "نقل" کند کاری غیر از فعالیت اطلاع رسانی کرده است؟ آیا نتیجه و خروجی پذیرش اینطور خواستارهای محدود کننده می تواند فعالیت مطلوب "پایگاه خبری شیعیان" باشد؟ الگو های موفق خبری آیا صرفا به نقل اخبار از منابع حتی مورد پذیرش خود می کنند؟

ب: خبر نقل قول آیت الله وحید خراسانی به سرعت توسط بسیاری از منابع خبری منتشر شد اما چرا باید "شیعه نیوز" در صدر انتقادات و کم لطفی دوستان قرار گیرد؟ آیا در این جا تبعیض حاکم است و یا نیت خوانی؟ اگر جهان نیوز این خبر را منتشر کند هدفش اطلاع رسانی بود و اگر شیعه نیوز باشد هدفی جزء "مخالفت علنی با رهبری" نبوده است!؟

ج: آیا انتشار یک عقیده که "فقط شاید" برخلاف عقیده رهبر معظم انقلاب باشد آن هم توسط یکی از مراجع مورد قبول نظام ولایت فقیه "مخالفت علنی" با مقام معظم رهبری تلقی می شود؟ البته لازم است معنای دقیق "مخالفت" را کمی "دقیقر" نیز بررسی کنیم. چرا که اگر حوزه و دایره این مخالفت ها را کمی گسترده تر کنیم انتشار هر رساله شرعی غیر از رساله رهبری نیز به عقیده برخی از دوستان ما "مخافت علنی" تلقی شود‌! و مطئنا قبل ازبرادر بحرینی ایت الله وحید خراسانی "مخالفت علنی با رهبری" کرده اند! آیا واقعا مدافعان این مرام فکر می کنند رهبر معظم انقلاب نیز خواستار این نوع "مخاف تراشی" ها هستند؟

د: حداقل برای من طلبه این بیانات آیت الله وحید خراسانی بسیار قابل توجه از این منظر بود که نگاهی تطبیقی و استدلالی به قاعده "لاضرر" و "سینه زنی" داشته  و به مسئله "ضرر معتنی به" که احتمالا کثیری از دوستان ناآشنا به فقه آشنایی با آن را  ندارند را بیان کرده بود. و اتفاقا این انتشار خبر این بیانات بدون هیچگونه موضع گیری "له و یا علیه" که وظیفه و دراندازه ناقل نیز نبوده و نمی باشد خود فتح بابی برای "مباحثات" موضوع شناختی بیشتر طلاب برای دست و پنجه نرم کردن با مسائل فقهی و همچنین برای "بحث های اجتهادی" در بین مراجع خواهد شد. امری که فقط تنها با انتشار یک خبر محقق خواهد شد.

ه: برادر عزیزم آقا محمد صالح؛ علت "مخالف علنی" خواندن اتشار این خبر را احتمالا فتوای چند سال پیش رهبر معظم انقلاب در مورد حرمت قمه زنی ذکر می کنند. اما حتی اگر نقل و انتشار یک نظر فقهی مرجع شیعه هم به معنای مخالفت با رهبر باشد. کجای این خبر نامی از "قمه" رفته است؟

و: حتی اگر نیت خوانی کنیم و نظر آیت الله وحید را با مفهوم این خبر حلیت "قمه زنی" عنوان کنیم و باز حتی اگر مفروض بگیرم که فتوای حرمت "قمه زنی" حضرت آیت الله خامنه نیز یک فتوا نبوده و بلکه حکم حکومتی بوده و شاید چند و یا چندین مفروض دیگر؛ باز هم فقط "نقل یک خبر" مخالفت علنی با رهبری است!؟


برادر مفتاح عزیزم همچنین جهت استناد به "مخالفت علنی" شیعه نیوز با مقام رهبری به خبری از این پایگاه بیدن شرح اشاره می کند:

هزاران نفر از عزاداران روز عاشورا در کربلای معلی از ساعات اولیه صبح دیروز با تجمع در بین الحرمین و مناطق اطراف آن مراسم قمه زنی برپا کردند. 
به گزارش واحد مرکزی خبر به کربلای معلی، این عزاداران پس از قمه زنی به حرم امام حسین (ع) و سپس حرم حضرت اباالفضل(ع) وارد و پس از آن از این مکان های مقدس خارج شدند.

بر اساس این گزارش، برخی هیئت ها از دیروز با نصب اطلاعیه های جداگانه ای روی دیوارهای شهر کربلا در خصوص فتاوای برخی مراجع تقلید درباره جایز شمردن قمه زنی، عزاداران را به شرکت در این مراسم فرا خواندند.

در این اطلاعیه ها که به فتاوای بیش از بیست نفر از علما و مراجع تقلید استناد شده ،آمده است، قمه زنی در صورتی که برای فرد ضرر خاصی نداشته باشد جایز است.

علما و مراجعی که این اطلاعیه ها به فتاوای آنان استناد کرده است، عبارتند از آیات عظام:
سید علی حسینی سیستانی ، محمد سعید حکیم ، محمد اسحاق فیاض ، سید ابوالقاسم خویی، سید شهاب الدین مرعشی نجفی، عبدالعلی سبزواری ،میرزا علی غروی ، محمد حسین غروی نائینی ، سید ابو الحسن اصفهانی ، سید محمد صادق صدر ، محمد حسین شیرازی ،میرزا جواد ملکی تبریزی ،سید صادق حسینی شیرازی ، وحید خراسانی ، سید محمد شاهرودی ، سید محمد تقی مدرسی.

در برخی از این اطلاعیه ها به نقل از آیت ا.. محمد تقی بهجت آمده است که روزی در محضر سید ابوالحسن اصفهانی بودم و ایشان قمه زنی را در صورتی که محرماتی به همراه نداشته باشد جایز دانستند.
 
چند نکته در مورد این خبر:
الف: این خبر به نقل از "واحد مکری خبر" صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است پس برای مخالف و دشمن پیدا کردن اول می بایست سراغ این منبع خبری رفت!‌

ب: این خبر مستقیما از "واحد مرکزی خبر" نیز نقل نشده  است و با رعایت امانتداری در خبر؛ نقل از "رجا نیوز" است. در این صورت نیز رتبه شیعه نیوز به سوم رکود خواهد کرد.

ج: بیست تن از مراجع تقلید را نیز با محاسبات دوستان ما نباید فراموش کرد که احتمالا ایشان نیز " مخالفان صد در صدی" هستند!

د: حاشا و کلا از بزرگواران و مراجع عظام که برای فتوای خود آن هم در یک کشور غیر از ایران قصدی آنچنانی داشته باشند.

ه: به ملازمات گفتار خود دقت داشته باشیم که کار به کجا می رسد!‌ "مخالفت علنی" بیست تن از مراجع بخاطر صدور یک فتو! باز هم حاشا و کلا!‌
 
و: دوستان ما اگر جای شیعه نیوز باشند هنگامی که این خبر بر روی خروجی خبرگزاری است آیا مثلا این خبر را ندید می گیرند و خبر ساعت پخش برنامه های کودک صدا و سیما را منتشر می کنند!؟

 

این نوشتار احتمالا یک  و یا دو قسمت دیگر ادامه داشته باشد که با توجه به مقتضای اختصار نویسی وبلاگ در صورت لزوم نوشته و توسط دوست عزیزم منتشر خواهد شد.

رضا مهدوی
rezamahdavii@gmail.com

/ 5 نظر / 6 بازدید
یک دوست

هدوی مهدوی خدا نگهدار تو

مهدی بوترابی mehdi boutorabi

[نیشخند]

روح الله

عزیز جان شما ساده اید این اسلامی که شما اسمشو اسلام آمریکایی و به شیعه نیوز نسبت می دهید اسلام 90 درصد مراجع فعلی و گذشته است برید بپرسید ببینید چنتا از مراجع فعلی از ترس شما بحث ولایت فقیه رو طرح نکردن و این قصه سر دراز دارد شما هموا دهاتی هایی هستید که بد انقلاب با یه تپه ریش فکر کردید اسلام همینه و بقیه در گمراهی اند شما همونایی هستید که خیلی ها رو به بهانه اینکه مقلد آقای خویی هستند سرشونو زیر آب کردید

هادی

احسنت به روح الله. دقیقا همینه. یک جوان بدبخت اگر بخواد درباره ولایت فقیه تحقیق کنه هیچ نقدی بر آن نمی تواند پیدا کند چون هیچ منتقدی جرات نقد را ندارد !!

مطم