حاشیه‌ی پیام رهبر انقلاب به نشست جنبش عدالت‌خواه

وقتی متن پیام رهبری به نشست جنبش عدالت‌خواهی دیدم، یک لحظه فکر کردم که عجب لحن تندی دارد. نکند رهبری از جنبش عدالت‌خواه بدی دیده یا شنیده باشند. هم‌زمان هم شایعه‌پردازی برخی از مسئولان (به خصوص یکی از مسئولان بسیج دانش‌جویی) پخش شد. مثلاً گفته شد که جنبش عدالت‌خواه علیه رهبری فعالیت‌هایی کرده است!!!!

نامه‌ی رهبری در چنین فضایی می‌توانست تأئیدی باشد بر شایعات مخالفان این تشکل. اما با نشر نامه‌ی درخواست پیام برای نشست پانزدهم، معلوم شد هنوز رهبر فرزانه‌ی انقلاب، جنبش عدالت‌خواه را «فرزندان عزیز» خود می‌داند. چنان که پیش از این هم آنان را با همین عنوان خطاب کرده است.

به گزارش سایت عدالت‌خواهی (ارگان جنبش عدالت‌خواه دانش‌جویی) متن نامه درخواست جنبش عدالت‌خواه از مقام معظم رهبری به شرح زیر است:

محضر مقام معظم رهبری
حضرت آیت الله خامنه‌ای
سلام علیکم

اینک با گذشت چند سال از احیای گفتمان عدالت‌خواهی با توجه به فراز و نشیب‌های مختلف، نقاط قوت و ضعف، موفقیت‌ها و ناکامی‌ها ضرورت دارد تا یک بار دیگر مسائل مبتلا به جریانات عدالت‌خواه، متناسب با شرایط پیچیده و حساس کشور و چالش‌های جدید عدالت‌خواهی؛ بازخوانی شود تا عدالت همچنان اصلی‌ترین شاخص حرکت مسؤولان و گفتمان اصلی کشور باشد.

پانزدهمین نشست سراسری تشکل‌های مرتبط با جنبش عدالت‌خواه دانشجویی -به عنوان بخشی از جریان عظیم عدالت‌خواهی- فرصتی است تا به بازخوانی اولویت‌های مجموعه‌های عدالت‌خواه دانشجویی، مهمترین آسیب‌های پیش‌روی و مهمترین ملزومات عدالت‌خواهی در شرایط فعلی کشور پرداخته شود. پیام حضرت‌عالی به عنوان سکان‌دار حرکت عدالت‌خواهی می‌تواند بهترین راهگشای این مجموعه‌ها باشد.

لذا تقاضا دارد در صورت صلاحدید، فرزندان دانشجوی خود در جنبش عدالت‌خواه دانشجویی را از رهنمودهای خود در این زمینه بهره‌مند فرمایید.

امید است با بهره‌برداری هر چه بهتر از رهنمودهای حضرتعالی و تلاش مستمر جریانات عدالت‌خواه زمینه تحقق بیش از پیش آرمان‌های انقلاب اسلامی و تعالی نظام مقدس جمهوری اسلامی فراهم شود.

 

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به این نامه، پیامی خطاب به پانزدهمین نشست سراسری تشکل های مرتبط با جنبش عدالتخواه دانشجویی صادر فرمودند.

این پیام روز 24 مردادماه توسط حجت‌الاسلام و المسلمین محمدیان نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در پانزدهمین نشست سراسری تشکلهای مرتبط قرائت شد:

 

بسم الله الرحمن الرحیم
جوانان عزیز

پرچم عدالت‌خواهی را همواره پیامبران الهی و پیروان راستین آنان بر دوش کشیده‌اند. امروز و همیشه مجاهدت در زیر این پرچم، صادقانه‌ترین نشانه‌ی پیروی از رسولان الهی است.

آنچه در کنار همه‌ی الزامات این حرکت، ضروری و حیاتی است، آن است که اولا مراقبت شود کسانی با انگیزه‌های دیگر، این شعار حق را ابزار نکنند. و ثانیا به نام عدالت‌طلبی، حرکتی غیرمنصفانه از سر جهل یا غفلت انجام نگیرد. صبر و بصیرت را برای شما و دیگر تشکل‌های عزیز دانشجویی از خداوند متعال مسألت می‌کنم.

سیدعلی خامنه‌ای
22 مرداد 1387

/ 7 نظر / 10 بازدید
مطرود

سلام هروقت به اینجا می آیم اولین چیزی که میبینم عکس شهید رضوان است. دوستش دارم بی دلیل.

تاملات

برادر پیام رهبری حاشیه ندارد جهل و غفلت یکی از بارزترین ویژگی های عمده حرکت عدالتخواهان تهرانی و بعضا شهرستانی بوده است مانند قضیه رابطه با آمریکا و ماشابه ذلک... منکر کارهای درست نیستیم و از کلام رهبری هم نمی خواهیم استفاده چماقی کنیم ولی خداییش بیدار شین

تاملات

یادته آقا گفت پازل دشمن را با تکمیل نکنید گوش کردیم نکردیم این دفعه گفته یک کم صبر یک هم بصیرت البته شما مسئول نیستید ولی شما هم یکی از دوستانی که معمولا دچار آفت جهل یا غفلت می شوید. البته به نظر این حقیر

تاملات

یک نکته دیگه من نمی فهمم چرا عدالتخواهانی که وبلاگهای تند و تیزی با نامهای «باسیدعلی تا فتح قدس و مکه» یا پاسخگویی سران سه قوه را دارند به مرور زمان ژیگول می شوند! نگو نه! اون سیبهای قرمز این وضعیت پستهای یخ و کاملا آکادمیک و غیر مکتبی

محمدصالح

برادر بزرگوار؛ صاحب تأملات عالی! من حاشیه‌ای برای سخنان رهبری نساخته‌ام. اما برای‌م سئوال بود که لحن رهبری از پیام قبلی تا این پیام، چرا تفاوت کرده است. تا آنکه دانستم که این پیام را رهبری زیر نامه‌ای که اشاره شد آمده است و این نوشتار بیش از انکه پیام باشد، پاسخ به سئوال است. آن هم سئوال از این که در دوره‌ای که شعارها عدالت است، چونه باید عدالتخواهی کرد. این خیلی دور از منطق نیست که زمینه‌های صدور یک پیام را مدنظر بیاوریم. من هیچ‌کاره‌ی جنبش عدالت‌خواهی‌ام و ارتباط تشکیلاتی نداشته و ندارم. پس هیچ کار نادرستی از ایشان را توجیه و جوابی برای‌ش ندارم. من ادعای بصیرت ندارم. اما برای خودم تفسیر و تحلیل می‌کنم. آنچنانی هم با اعضای‌شان مرتبط نیستم که متأثر از آنها باشم. شما با سیب‌های قرمز مشکل دارید یا با سبک نگارش یا محتوا یا خودم؟! همه‌شان را که له کردید. اما ارادت ما برجاست. یا علی!

تاملات

جناب آقای مفتاح البته باید زمینه در نظر گرفته شود ولی این پیام دارای مشترک لفظی با بسیار توصیه ها و تذکرات دوستان ناصح است ما فکر کردیم شاید مشترک معنایی هم باشد... حاضریم به صورت موردی هم بحث کنیم و حتی به صورت جریان شناختی چراکه این جریان را از جریانهای اصیلی ولی دست و پاشکسته می دانیم با سیبها و نوشته با هم دیگر فضای پاسخگویی سران نیست بیشتر فضای دلنوشته بازی شده است

محمدصالح

یا صاحب تأملات! یک. اصل صدور پیام برای نشست‌های این تشکل، نشان از رابطه‌ی خاص جنبش عدالتخواهی با رهبری دارد. خطاب فرزندان عزیز، یا تأئید چند باره‌شان از رفتارهای جنبش عدالتخواهی (به خصوص تأکید مصداقی ایشان بر درست بودن تحصن علیه عملکرد شهرداری در دوران احمدی‌نژاد) دل آدم را قرص می‌کند به عنایات رهبری به جنبش عدالتخواه. من منکر نیستم که رفتارها ممکن است از سر جهل باشد. بحث مصداقی مفید می‌تواند باشد. قبلاً حضوری صحبت کرده‌ام که نگاه‌م به وبلاگ چیست و ایده‌ی اصلی‌م کدام است. این نصیحت‌تان را قبلاً جناب روزی‌طلب هم گفته بودند. اما من وبلاگ را منبر یا تریبون بیانیه دادن نمی‌دانم. وبلاگ رسانه‌ی «من» است؛ با تمام ابعاد وجودی‌م. اندیشه‌ها و رفتارها و تمایلات‌م را می‌خواهم نشان بدهم. من یک آدم هستم و نه یک سیاست‌مداری که به دنبال قدرت یا اهداف دیگر است. طبیعی است که رفتارم هم مثل تریبون‌های رسمی نباشد. هر رسانه‌ای اقتضائات خاص خود را دارد. باید به زبان همان رسانه نوشت. دل‌نوشته بازی بد است؟ سیب بد است؟ شاید هم تجزیه‌اش خوب است، مرده‌شوی ترکیب‌ش را ببرند؟