پاسخ خواهی

 درابتدای  سال جاری رهبر انقلاب سال 83 را سال پاسخگویِِِِِ مسولان نام نهادند وبطور خلاصه در مورد دستگاههای مسول اشاره کردند: قوای سه گانه برای تحقق بخشيدن به نهضت عدالتخواهی، توليد علم و مبارزه با فساد چه کرده اند؟

دستگاههای فرهنگی و صدا و سيما در جهت بارور کردن فرهنگ انقلابی و اسلامی و عموميت بخشيدن به آن چه کرده اند؟

دانشگاهها و حوزه ها برای نهضت توليد علم و آزاد انديشی چه فکری کرده اند؟

درباره سخنان ايشان نکات زير قابل ذکر است:

1.  پاسخگویی مستلزم پاسخ خواهی است تا وقتی کسی چیزی را از مسولان به طور جدی طلب نکند به سختی میتوان به تحقق آن خواسته امیدوار بود.

2.  از قدیم گفته اند که حق گرفتنی است نه دادنی (تحصن و ا عتراض معلمان و در نهایت حل مشکلاتشان مثال خوبی است)

3.  تجربه نشان داده است که مسولان در حالت عادی کمتر به فرامین و اوامر رهبری توجه دارند و پیگیری اوامر ایشان نیاز به فشار به مسئولین از سوی اقشار مختلف مردم دارد.

4.  درمورد عملکرد خود رهبری و نهادهای زیر نظر ایشان هم لازم است که فرایند پاسخ خواهی صورت گیرد بخصوص در مورد بنیاد مستضعفان و جانبازان، آستان قدس رضوی و ....

5.  پاسخ خواهی از مسولان میتواند در دو زمینه صورت گیرد:

الف_بررسی محتوای عمل دستگاهها، با این معنا که برنامه ریزی و عملکرد آنها چقدر با اهداف تعریف شده برای آنان سازگار دارد.در این زمینه باید قانون اساسی، صحیفه نور و مطالبات مردم در صدر ملاکات ارزیابی قرار گیرند.

ب _ بررسی عملکرد دستگاه مربوطه از حیث چگونگی کسب درآمد و هزینه آن. (منابع و مصارف)یعنی اینکه آیا بودجه تخصیص داده شده به این سازمان در جای درست و به شیوه درست هزینه شده است؟ آیا آن سازمان در کسب درآمدهای اختصاصی رعایت انصاف را نموده است؟ بازدهی سازمان مربوطه چقدر است؟ بازدهی آن (تولید سازمان بر مصرف سازمان) چقدر است؟

6. وظیفه هر دانشجو پیگیری هر سه این آرمانها و اهداف به صورت همزمان است. همزمان به این معنی که هیچکدام بر دیگری اولویت ندارد. و هر شخصی بدنبال انجام وظیفه است لازم است  به نسبت توان و استعداد خود برای هر سه این آرمان تلاش کند.

7. به نظر می آید بسیج محل مناسبی برای پیگیری این موضوعات است.

8. نباید در هیچ یک از مراحل کار از تقویت بنیه علمی مورد نیاز باز ماند و قطعا توجه به مبانی فکری نباید انسان را به ورطه توقف بکشاند .خداوند خود وعده داده است آنهایی که در راه من تلاش کنند را هدایت خواهم کرد «و ا لذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا» . باید کار را با حداقل مبانی فکری آغاز کرد و در ادامه کار به تقویت و تکمیل و استحکام آن پرداخت.

9. دانشجویان غیرتمندی که انتقاد به رهبری را بر نمی تابند توجه داشته باشند که اگر این بار هم مانند گذشته فریادهای رهبری از گوش راست وارد و از گوش چپ خارج شود و ما نیزمانند گوسفندان خوش چرا تنها نظاره گر باشیم بدانند که بزرگترین خیانت به اسلام، اصل ولایت فقیه، مردم و شخص رهبری صورت گرفته است.

10. پیگیری این سه آرمان را اول از همه باید از خود و دانشگاه خود شروع کرد، در این زمینه موضوعات زیر قابل پیگیری هستند:

الف- چگونگی قبول شدن دانشجویان دکترای علوم سیاسی ، ارتباطات ، اقتصاد و حقوق و پاسخ خواهی در مورد مسایل مواجه شده با آنها در اذهان عمومی

ب-پاسخ خواهی در مورد ضعف واحدهای درسی در هدایت دانشجویان به سمت اهداف عالیه دانشگاه ها و کاهلی مسئولین در ایجاد تغییرات مثبت .

ج- بررسی برنامه های بسیج دانشجویی و اهداف و آرمانهای آن

11. نکته بسیار حایز اهمیت در این موضوع رعایت تقوا در برخورد وقضاوت در باره افراد و حفظ آبروی مومن است .

12 . در جایی که به این نتیجه رسیدید که مسولی برخلاف تصور ما واقعا بازدهی مناسب داشته است از بیان آن ابایی نداشته باشیم و با شجاعت به اشتباه خود اعتراف کنیم .

13. احتیاط در برملا کردن  و اعتراض به وقایع تلخی که در مورد آنها به اطمینان رسیده ایم خیانتی به جامعه اسلامی است .

منبع: نشريه هفت قفل

ببخشيد از اينکه دير آپديت شد. ضمنا مقاله اينجانب تحت عنوان مسيحيت صهيونيستی در سايت موعود و باشگاه درج شد. بخونيد. هفته آينده هم امتحانات ميان ترم دانشگاه دارم نمی تونم بيام اينترنت. ولی ان شاء الله بعد از امتحان مطلبی را با عنوان آسيب شناسی عدالتخواهی را در وبلاگ خواهم نوشت .

/ 4 نظر / 7 بازدید
varahram

سلام . جالبه قالب وبلاگت رو عوض کردی ! راستی چرا عکس رهبرت رو برداشتی ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

عدالتخواه

سلام عليکم... از سئوالتان متشکرم اين قالب موقت است و ان شا الله در قالب اصلي اين نکته را فراموش نمي کنم. يا علي. التماس دعا

khodam

جناب ورهرام، سئوال کردید يا تهديد؟ چرا مردم را به بت پرستی وادار ميکنيد؟ اميدوارم که عدالتخواه ازشما نه بترسد و نه از کسی ديگر هراس کند. انتخاب خوبی کرده بود و به ايشان تبريک ميگويم که شرف و انسانيت و کرامت خودش را با يک عکس وابسته به ديگری نمی کند و استقلال و شخصيت خود را حفظ ميکند و به گفته حسين(ع) آزاده ميماند. شما هم بهتر است در هر شغلی که هستيد کرامت انسانی خود را با منافع دنيوی معامله نکنيد. و زندگی در ذلت را رها کنيد.

عدالتخواه

جناب خودم سلام... اين آقا ورهرام هم از جمله منتقدين( ببخشد فحش دهندگان) به اين وبلاگ هستند و در اين مورد با شما همفکرند... یه مقاله در وبلاگش هست تحت عنوان از رنجی که میبریم اون رو بخونین میفهمید من چی میگم... شما ناراحت نشيد... يا علی ... التماس دعا... اللهم اجعل عواقب امورنا خيرا...