داستان اسفندیار روئین‌تن

یکی از شاه‌کارهای احمدی‌نژاد، انتخاب اسفندیار رحیم مشائی به سمت معاونت‌ش شهرداری تهران و ریاست سازمان فرهنگی و هنری شهرداری بوده است. این موضوع بارها از سوی نیروهای دلسوز انقلاب هشدار داده شده است که حضور فردی هم‌چون مشائی در کنار احمدی‌نژاد هیچ سنخیتی با ارزش‌ها و شعارهای وی ندارد و جز هزینه‌های غیرلازم، هیچ عایدی برای دولت در پی نخواهد داشت.

در دوران شهرداری نیز، گروهی از مشاوران جوان شهرداری تهران، دلیل مخالفت خود را مسایل فرهنگی و همگرایی رحیم مشائی با انجمن حجتیه اعلام کرده بودند که بی تفاوتی احمدی نژاد به اعتراض آنان در نهایت به استعفای جمعی گروهی از مشاوران جوان احمدی نژاد انجامید.

در عین حال، دفاعیه‌های جانانه‌ی احمدی‌نژاد نشان از تأثیرپذیری جدی رئیس جمهور از رحیم مشائی دارد. در برخی از این موارد نیز موضع‌گیری‌های مشابهی را از سوی محمود احمدی‌نژاد در پی نظرات مشائی دیده‌ایم. چیزی که بر رابطه‌ی فوق‌العاده‌ی احمدی‌نژاد-مشائی صحه می‌گذارد رابطه‌ی خانوادگی این دو است که چندی است با وصلت پسر رئیس جمهور با دختر رحیم مشائی تحکیم شده است.

این‌ها نشان می‌دهد که رئیس جمهور چنان به مشائی اعتماد دارد که هیچ چیز نمی‌تواند بر تن‌روئین این اسفندیار رحیم مشائی مؤثر باشد و موقعیت او را متزلزل کند. اما هر روئین‌تنی یک نقطه‌ی ضعف دارد. و اسفندیار چشمانی دارد که جایگاه بصیرت‌ش است و این اسفندیار واقعی نیز هم‌چون آن اسفندیار اساطیری بی‌بصیرت است و در نهایت باید بر چشم‌ش تیری حواله کرد تا دولت و ملتی از دست‌ش رهایی یابند!

یادآوری برخی از سخنان و موضع‌گیری‌ها و رفتار عجیب مشائی را که در چند سال اخیر باعث اعتراضاتی شده است، خالی از فایده نیست:

 

پایان دوران اسلام‌گرایی

اسفندیار رحیم‌مشائی در سخنانی پایان دوران اسلام‌گرایی را اعلام کرد. وی در دیدار با جمعی از دانشجویان گفت: «دوره اسلامگرایی به پایان رسیده است، بشر سرعتش بالا رفته است، فهمش تیز شده و به یک حقایقی می رسد که آن را لازم نیست دیگر از دور پوسته اسلام طی کند.»

 

حضور مشائی در مراسم رقص

فیلمی از اسفندیار رحیم مشایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و معاون رئیس‌جمهوری در برخی از سایت‌های اینترنتی منتشر و با واکنش‌های متفاوتی از سوی مسئولان کشور مواجه شده است. در این فیلم رحیم مشایی در مجلسی نشان داده می شود که زنان ترک در آن مشغول رقص هستند. زمان این فیلم یک ساعت و 5 دقیقه و 26 ثانیه است . یک دقیقه و 40 ثانیه پس از آغاز مراسم در این فیلم‌ رقص زنان آغاز می‌شود و تا 13 دقیقه و 30 ثانیه، سه رقص جداگانه برگزار می‌شود که بر اساس فیلم موجود، در تمام این صحنه‌ها رحیم مشایی نیز حضور دارد.

این فیلم چندی پیش در یکی از سایت‌ها منتشر شده بود که مسئول این سایت نیز به همین دلیل چند روز در بازداشت به سر برد.

 

حجاب یک انتخاب شخصی است و آزاد است!

در تیر ماه ۱۳۸۵اسفندیار رحیم مشایی» معاون اول رییس جمهور ایران و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، در گفت و گو با روزنامه «صباح» چاپ ترکیه گفت: «استفاده از حجاب در ایران آزاد است.»

مشایی در پاسخ به سوال «الیف کورپا» خبرنگار زن روزنامه صباح، که «آیا می‌توانم روسری‌ام را بردارم»، گفته است: «بله، اینجا ایران آزاد است.»

وی اضافه کرد: در ایران استفاده از حجاب بدون اجبار است و هیچ فشاری از طرف حکومت در استفاده از حجاب اعمال نمی‌شود، این یک انتخاب کاملا شخصی است، اگر شما در ایران از روسری و حجاب استفاده نکنید هیچ مقام دولتی به شما تذکری نخواهد داد، البته شاید به شما بگویند که این کار برخلاف عرف و عادات ملی ماست و اگر استفاده کنید بهتر است، ولی باز تاکید می‌کنم که هیچ اجباری در کار نیست.

خبرنگار می‌پرسد: «ایرانی‌هایی که به قصد تفریح به ترکیه می‌آیند ، یعنی توریست‌های ایرانی در ترکیه، مشروبات الکلی استفاده می‌کنند و حجابی هم ندارند و در آب، خانم‌ها با مایو می‌روند. این شما را ناراحت نمی‌کند؟»

مشایی با خنده زیاد می‌گوید: «این مسائل شخصی‌شان هست و اگر دوست دارند می‌توانند هم مشروبات الکلی استفاده کنند و هم بی‌حجاب باشند و هم با مایو بگردند! درایران بخاطر دستورات دینی استفاده از مشروبات الکلی ممنوع است به همین علت ایرانی‌ها می‌توانند در خارج از ایران از این نوشیدنی‌ها استفاده کنند. این یک ترجیح شخصی است، الگوی ما در صنعت توریسم کشور ترکیه است!»

 

حضور زنان در ورزش‌گاه‌ها

یکی از پیش‌نهادات عجیب و پرسروصدای مشائی که رئیس جمهور نیز آن را تأئید کردند، حضور زنان در ورزشگاه‌ها بود. این امر نه تنها باعث اعتراض افراد مذهبی و دل‌نگران ارزش‌های اسلامی شد، کدورتی جدی را نیز در روابط احمدی‌نژاد با مراجع را باعث شد. به حدی که تجمعاتی از طلاب علیه این تصمیم انجام شد و آیت الله مکارم شیرازی نیز با اعتراض به این موضوع، نامه‌ای گلایه‌آمیز برای رئیس جمهور ارسال کرد.

اما علی‌رغم این مسائل دولت از نظر خود عقب ننشست تا آنکه مجبور شدند با دستور مقام معظم رهبری، اجرای این تصمیم متوقف کنند.

 

ملت اسرائیل را دوست دارم!

گل سرسبد بیانات حضرت مشائی در روزهای اخیر بوده است که وی سخن از دوستی با ملت اسرائیل سر داد. وی بیان کرد «برای هزارمین بار و قوی‌تر از گذشته اعلام می‌کنم که ما با همه مردم دنیا دوست هستیم، حتی مردم آمریکا و اسرائیل.» 

این در حالی است که امام خمینی و مقام معظم رهبری بارها ساکنان صهیونیست در سرزمین‌های اشغالی را نکوهش کرده و حتی رهبری «ملت اسرائیل، اراذل و اوباش، غاصب و بی هویت» افراد دانسته‌اند.

 

مرتبط:
مشی مشائی: محمدمهدوی اشرف نوشته است.

/ 5 نظر / 79 بازدید

با سلام نوش دارو پس از مرگ سهراب؟ دست پرورده هاي حضرت احمدي نجات مي باشند دگر تنها به ايشان محصور نيست چرا شخصي همچو كردان بايد تاييد شود ان هم با مردك دكترا كه عاقبت مدركش هم جعلي درايد و در پاسخ به اين سوال بگويند مهم سواد و مدرك علمي نيست مهم كارايي است اين هم قانون جديدي است شايد به زعم دكتر اگر اين مسائل فاش نميشد صلاحيتشان پا بر جا ميماند؟معاذ الله

رضا مهدوی

ملت اسرائیل را دوست دارم! نه....دوست داریم !!!! ایشان به جای ما همه گفته بودند !

عرفان

ایشان از آدم های اهل دل می باشند و در حین رقص زنان ایشان مطمئنا محو قدرت پروردگار در خلق این همه زیبایی بودند. شما فکز بد نکن

مصطفی

با سلام خدمت خوانندگان عزیز این مطلب من در جلسه نقد مشائی با حضور خودش شرکت داشتم و دیدم بعد از توضیحات ایشان برخی حلالیت می طلبیدند نسبت به حرفهایشان نسبت به آقای مشائی. عزیزان بین حق و باطل 4انگشت فاصله است به شنیده ها اعتماد نکنید. فقط 3نکته را بگویم 1- او سرباز و مطیع رهبر است 2- هیچ انسانی غیر امامان معصوم نیستند 3- ایشان بنا ندارد وقت خود را صرف پاسخ به شبهات علیه خودشان بکند کما اینکه احمدی نژاد هم همین طور است

مرتضی هاشمی

رحیم مشائی و موسوی هر دو تیغه های یک قیچیند که ضد راه امام خامنه ای اند